unes tegutseja (parasomnia)

…jälle…nad ütlesid, et see juhtus jälle…ma ise ei mäleta midagi….see on midagi tõsist, midagi kohutavat vist—mis ma teen?…küll see üle läheb….appi, see on ebanormaalne!!!…ja mis unenägu…aga nad eksivad, mind seal polnud… no ei võind siis ust lukku panna…tahan üksi olla…aga ma mäletaks ju ometi…ma ei käinud mitte kusagil ega rääkinud ka midagi, vot…

Minu teekond

Tegutsed magades?

Tahad teada, mis seda põhjustab ja kuidas sellist käitumist ohjata? Vajuta ikoonidele ja loe täpsemalt!

Helista meile

Meie registratuur esitab Teile mõned lihtsad küsimused ja aitab leida aja sobivaima spetsialisti vastuvõtule.

Unenõustaja vastuvõtt

Unenõustaja aitab toime tulla unes tegutsemise tõttu häirunud unerütmiga ja sellest tingitud probleemidega.

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Arst määrab vajalikud uuringud ja ravi. Vajadusel suunab ta Teid teiste spetsialistide juurde.

Uuringud

Näidustuste korral tehakse unestegutsejale polüsomnograafiline uneuuring.

Ravivõimalused

Unes tegutsemise taltsutamiseks ja heade ravitulemuste saavutamiseks on vajalik kliiniku ja patsiendi vaheline usaldus ning hea koostöö.

Tegutsed magades?

Helista meile

Unenõustaja vastuvõtt

Psühhiaater-unearsti vastuvõtt

Uuringud

Ravivõimalused

Parasomnia – mis see on ja kas seda saab ravida?

Parasomnia on koondnimi ühele kindlale unehäirete tüübile. Antud kategooriasse kuuluvaid häireid iseloomustavad tegevused ja tajud une ajal – olgu selleks kuhugi liikumine või millegi tajumine magades.

Mis iseloomustab unes tegutsejat?

Nagu eelnevalt mainitud, sooritab unes tegutseja uneajal asju, mida tavaliselt tehakse ärkvel olles. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, nagu unes tegutseja oleks ärkvel – ta võib rääkida ja võib paista ka millestki väga hirmunud olevat. Käitumised võivad olla ebaloogilised, justkui jälgides mingit programmi. Teistele võib tunduda, et unes tegutseja peab kellegagi võitlust.

Parasomnia kui kategooria sisaldab mitmeid häireid, millest levinumad on:

  • Unes kõndimine. Kuigi traditsiooniline nimi viitab kõndimisele, sisaldab see rühm ka muid liikumisi. Näiteks võib inimene unes sooritada mistahes rutiinseid igapäevaseid tegevusi. Eraldi rühmana võib tuua välja ka unes söömise.
  • Uneärevus. Selle haiguse käes kannatavad inimesed näevad korduvalt ärevust või hirmu tekitavaid negatiivse alatooniga unenägusid. Sellisest unenäost ärgates esineb südamekloppimist, higistamist jmt sümptomeid.
  • Unepaanika. Kui uneärevust võib iseloomustada kui vaikset ja rahulikku häiret, siis unepaanika korral ei ole harvad ka unes karjumised (ja selle peale ärkamised) ja väga aktiivsed liigutused.

Unes tegutsemist põhjustavad unehäired

Unes tegutsemine on sümptom. Selle domineeriva sümptomi taga võivad aga peituda mitmed erinevad unehäired. Seda, milline konkreetne unehäire sind või mõnda sinu pereliiget kimbutab, aitab välja selgitada unenõustaja või -arst.

Parasomniaid võib esineda sügavas unes ja REM-unes ning sageli tekivad sellised unehäired just une kahe faasi vahelisel üleminekuperioodil.

Sügava unega on seotud häired on:

  • ärkamise häired;
  • unes käimine ja rääkimine ehk somnambulism;
  • unepaanika.

REM-unega seotud häired on:

  • õudusunenäod;
  • unehalvatus;
  • REM-une käitumishäire;

Muud parasomniad:

  • unega seotud dissotsiatiivne häire;
  • une enurees;
  • uneaegne ägamine (katatreenia);
  • “plahvatava pea” sündroom;
  • unega seotud hallutsinatsioonid;
  • unega seotud söömishäire;
  • täpsustamata parasomnia;
  • ravimist või ainest tingitud parasomnia;
  • tervisehäirest tingitud parasomnia.

Parasomnia ravist üldiselt

Unes tegutsemise kontrollimiseks pakub spetsialist pärast patsiendi probleemi ja põhjuste väljaselgitamist valiku sobilikest ravivõimalustest. Ravi alguses tutvustatakse patsiendile detailselt ravipõhimõtteid.  Edaspidistel visiitidel jälgitakse ravi edenemist ning nõustatakse patsienti võimalikes küsimustes. Uute sümptomite lisandumisel või ootuspäraste ravitulemuste märkimisväärsel viibimisel tehakse täiendavaid uuringuid ja kaasatakse täiendavaid spetsialiste.

Võimalikud ravimeetodid

Kuidas saab aidata Hea Une Keskus?

Parasomnia käes kannatajatel võib tekkida õigustatud küsimus, et kas seda seisundit saab ravida? Päris selget ja ühest universaalset lahendust küll ei ole, kuid korralikult läbi viidud uuringud ja konsultatsioonid raviarstiga aitavad olukorda kindlasti leevendada. Nagu paljude teiste haigustegagi, positiivsed muutused algavad elustiilist – vältida tuleb stressi, ebaregulaarseid uneaegu ning alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamist.

Kui sümptomid on kergemad, saab olukorra ohutumaks muutmiseks ka ise palju ära teha – magamisel tuleb arvestada ohutu ümbrusega ja viia miinimumini võimalused, mis võivad inimesele endale või teistele ohtu kujutada. Abi võib olla ka grupiteraapiast või mõnest muust psühholoogilise nõustamise vormist. Kõigi väiksemate ja suuremate probleemide korral soovitame aga võtta ühendust Hea Une Keskusega, et saaksime sind parimal viisil aidata. Koostöös meie kogenud spetsialistidega leiate olukorrale lahenduse!